poniedziałek, 14 listopada 2016

Razem lepiej - jak połączono Arosę z Lenzerheide

Moda na łączenie ośrodków narciarskich trwa już od dobrych kilku lat i wiele wskazuje na to, że prędko się ona nie skończy. Sposoby są różne, jedne bardziej, inne mniej imponujące. W 2013 roku dokonano połączenia dwóch szwajcarskich regionów, tworząc jeden duży ośrodek. Postanowiono zrobić to i efektownie i efektywnie.

Gondola która połączyła Arosę z Lenzerheide
foto: www.facebook.com/Lenzerheide


Przez lata, blisko siebie istniały dwa ośrodki narciarskie. Arosa dysponowała 70 km tras narciarskich, Lenzerheide 155 km. Negocjacje w sprawie połączenia tych resortów trwały wiele lat, ostatecznie udało się dojść do porozumienia, uzyskać wszystkie wymagane zgody i wybudować efektowną kolejkę. Wozi ona turystów od 2013 roku i pozwala im korzystać z aż 225 km tras. W ten sposób utworzono jeden z największych i najlepiej ocenianych ośrodków narciarskich świata.

Gondola łącząca Arosę z Lenzerheide
foto: www.facebook.com/Schneesicher.ch

O tym jak niewielki dystans dzielił oba ośrodki najlepiej świadczy długość wybudowanego wyciągu. Ma on tylko 1673 metry i oczywiście połączył najbliżej siebie położone punkty Arosy i Lenzerheide, w tym pierwszym przypadku szczyt Kornli z Uderfurggli. Każda kabina na pokład zabiera 150 osób, w sumie w ciągu godziny może przewieźć 1700 osób. Podróż trwa zaledwie pięć minut. Ciekawostką jest fakt, że zbędna okazała się budowa przęseł, pomiędzy stacjami nie ma ani jednego.

Gondola łącząca Arosę z Lenzerheide
foto: www.facebook.com.Schneesicher.ch

Budowa gondoli łączącej Arosę z Lenzerheide kosztowała 20 mln franków szwajcarskich, kwota spora, która jednak błyskawicznie się zwraca ponieważ po połączeniu obu ośrodków zanotowano wzrost ilości odwiedzających region turystów.

Ośrodek narciarski Arosa - Lenzerheide
foto: www.facebook.com/Schneesicher.ch

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz