sobota, 17 listopada 2018

Po dwóch stronach granicy. Najlepsze transgraniczne ośrodki narciarskie

Dwa kraje - jeden ośrodek narciarski. Taki model funkcjonowania wybrało już kilka europejskich resortów. To przede wszystkim magnes na turystów, którzy w bardzo łatwy sposób mogą przekraczać granicę na nartach lub snowboardzie. Które transgraniczne stacje są najlepsze? Oto subiektywne zestawienie.

Austriacko-niemiecki ośrodek Steinplatte
foto: www.facebook.com/steinplatte.waidring

ISCHGL / SAMNAUN (Austria / Szwajcaria)

Jeden z najlepszych ośrodków narciarskich świata dzielony jest pomiędzy Austrię i Szwajcarię a dokładnie Tyrol i Gryzonię. Z 239 kilometrów nartostrad nieco więcej położonych jest po stronie austriackiej, jednak obie współpracują ze sobą wręcz wzorowo. Aby lepiej eksplorować resort, jakiś czas temu została wytyczona runda narciarska nazwana zresztą Schmugglerrunde, nazwa nie jest przypadkowa bo w dawnych czasach na tych terenach nie brakowało przemytników. Dodatkową atrakcją i korzyścią płynącą z transgranicznego charakteru regionu jest fakt, że Samnaun jest strefą wolnocłową i celem zakupowych wypraw setek turystów. Za jednodniowy skipass w tym regionie trzeba zapłacić 50,5 Euro.

Ośrodek narciarski Ischgl / Samnaun
foto: www.facebook.com/SamnaunEngadin

MATTERHORN SKI PARADISE (Szwajcaria / Włochy)

Wielu rozpatruje ten region wyłącznie przez pryzmat szwajcarskiego Zermatt, i faktycznie większość z 322 kilometrów nartostrad znajduje się po stronie Helwetów, jednak o stronie włoskiej nie wolno zapominać. I chociaż ani Breuil-Cervinia ani Valtournenche nie mają szansy zdetronizować miasteczka Zermatt w roli centrum ośrodka, to jednak dają one możliwość znalezienia nieco tańszego zakwaterowania, przy jednoczesnej możliwości eksplorowania obu stron resortu. Niezależnie jednak od tego czy zakwaterowani jesteśmy po jednej, czy drugiej stronie, za skipass trzeba zapłacić tyle samo - dokładnie 80 Euro za jednodniowy karnet w wysokim sezonie.

Ośrodek narciarski Matterhorn Ski Paradise
foto: www.matterhornparadise.ch

LES PORTES DU SOLEIL (Francja / Szwajcaria)

W tym przypadku szwajcarska część jest mniejsza ponieważ większość z 580 kilometrów tras położonych jest we Francji. Helweci mogą się jednak pochwalić bardzo znaną, niezwykle stromą trasą Chavanette czy nartostradą nazwaną na cześć znakomitego alpejczyka Didiera Defago. Głównymi kurortami po tej stronie granicy są Les Crosets, Champery, Morgins, Torgon i Champoussin. Miasteczka francuskie są bardziej znane i co naturalne nieco tańsze. Chatel, Morzine, Avoriaz czy Les Gets to idealne punkty wypadowe do eksploracji regionu. Za skipass obowiązujący przez jeden dzień trzeba zapłacić 53 Euro.

Ośrodek narciarski Les Portes du Soleil
foto: www.facebook.com/LesGetsOfficiel

VIA LATTEA (Włochy / Francja)

Przypadek dosyć specyficzny ponieważ zdecydowana większość z 400 kilometrów tras położona jest we Włoszech. Francję "reprezentuje" jedynie Montgenevre, położone na skraju regionu. Jest to pewien problem, ponieważ resort jest naprawdę duży z najważniejszej jego miejscowości Sestriere do Montgenevre jest naprawdę daleko i aby przedostać się tam na nartach trzeba na to poświęcić cały dzień, a i tak wizyta we Francji nie będzie mogła być zbyt długa. Włoskie miejscowości są dobrze znane, głównie ze względu na fakt goszczenia w tych okolicach sportowców startujących w Igrzyskach Olimpijskich w Turynie w 2006 roku. Poza Sestriere to Cesana, San Sicario, Sauze d'Oulx czy Pragelato. Ważnym kurortem jest także Claviere z którego najbliżej do Francji. Koszt karnetu w wysokim sezonie to 49 Euro.

Ośrodek narciarski Via Lattea
foto: www.vialattea.it

STEINPLATTE (Austria / Niemcy)

Resort na pograniczu austriackiego Tyrolu i niemieckiej Bawarii. Uznawany za najlepszy ośrodek w kraju naszych zachodnich sąsiadów i to mimo, że większość tras położonych jest po stronie Austrii. Stacja jest bardzo lubiana przez narciarzy i snowboardzistów z obu tych państw, i to mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, są tam tylko 42 kilometry nartostrad. Na trasy Steinplatte można się dostać albo od strony tyrolskiego Waidring (chociaż nie ma możliwości zjechać do tego miasteczka na nartach), albo z niemieckiego Reit im Winkl. Jednodniowy skipass to wydatek rzędu 48 Euro.

Ośrodek narciarski Steinplatte
foto: www.facebook.com/steinplatte.waidring

To oczywiście nie są jedyne transgraniczne resorty w Europie. Sporą popularnością cieszą się również chociażby Fellhorn/Kanzelwand - Oberstdorf / Riezlern (Austria / Niemcy) czy Espace San Bernardo - La Thuile / La Rosiere (Włochy / Francja) a istnieje kilka projektów, które mogą jeszcze zwiększyć liczbę takich ośrodków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz