czwartek, 22 października 2020

9 kilometrów na linie. Serbowie budują najdłuższy wyciąg narciarski świata

Nie w Austrii, Szwajcarii, Włoszech, USA czy Kanadzie ale w Serbii powstaje najdłuższy, jednolinowy wyciąg narciarski świata. Projekt nazwany Gold Gondola ma mierzyć prawie 9 kilometrów a podróż kolejką ma potrwać prawie pół godziny.

Ośrodek narciarski Zlatibor - Tornik
foto: www.facebook.com/zlatibor.tornik


KTO SŁYSZAŁ O TORNIKU?

W przypadku rekordowej, serbskiej inwestycji kluczowe są dwie lokalizacje - miejscowość Zlatibor oraz ośrodek narciarski Tornik. To właśnie te miejsca połączy Gold Gondola. Zlatibor to niewielki kurort, położony w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną, w bardzo malowniczym terenie, otoczony górami, jeziorami i łąkami. Nowy wyciąg ma być nie tylko szybkim środkiem transportu, pozwalającym sprawnie przedostać się z punktu A do punktu B, ma być również atrakcją turystyczną, która pozwoli przyjezdnym zapoznać się z miejscową przyrodą. Przede wszystkim jednak ma służyć narciarzom i snowboardzistom korzystającym z oferty resortu Tornik. Dla samego ośrodka budowa wyciągu oznacza dużą szansę na wzrost popularności bo nawet w Serbii nie jest uznawany za najlepszy a i rozmiarami nie imponuje. Według oficjalnych informacji Tornik oferuje 7 kilometrów tras, wznoszących się do wysokości 1.495 m.n.p.m. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych są (poza nową inwestycją) 3 wyciągi - dwa orczyki i nowoczesne, wyprzęgane krzesło o nazwie, nie mogło być inaczej, Tornik. Gold Gondola w statystykach samego resortu wiele nie zmieni, będzie to typowa dojazdówka wzdłuż której nie będą wytyczone nartostrady.

Budowa wyciągu Gold Gondola
foto: www.facebook.com/GoldGondola


PÓŁ GODZINY W KABINIE

Jak na rekordzistę świata przystało Gold Gondola w liczbach prezentuje się imponująco. Jej długość to dokładnie 8950 metrów a całą trasę jej pasażerowie pokonają w około 27 minut. W czasie przejazdu turyści będą mieli jednak okazję zobaczyć jak z góry prezentuje się cała okolica, wyciąg najpierw przebiegał będzie przez malownicze polany i lasy, następnie minie jezioro Ribnica a potem zacznie piąć się w kierunku najwyższego punktu ośrodka Tornik. Władze Zlatibora zapewniają, że będzie co oglądać. Taka koncepcja gondoli sprawia, że mimo rekordowej długości, różnica wysokości pomiędzy stacja dolną i górną aż tak imponująca nie jest, wynosi "zaledwie" 531 metrów. Każda z kabin gondoli zabierze na pokład do 10 osób a w ciągu godziny będzie z niej mogło skorzystać od 600 do 1200 osób, w zależności od tego z jaką szybkością kolejka będzie podróżować.


Budowa wyciągu Gold Gondola
foto: www.facebook.com/GoldGondola


REKORD CZY NIE REKORD

Oczywiście jak w przypadku wielu rekordów, tak i w tym takie określenie może budzić kontrowersje. Jak zaznaczają Serbowie mowa o rekordzie świata w kategorii wyciągów jednolinowych, czyli takich w których lina pełni jednocześnie funkcję ciągnącą i nośną. To jednak najpopularniejszy typ wyciągów, który przeważa w zasadzie w każdym ośrodku narciarskim świata więc inwestycję Serbów naprawdę trzeba docenić. Koszt całego projektu opiewa na 13 milionów Euro. Pierwszych turystów Gold Gondola ma przewieźć już tej zimy a prace są na bardzo zaawansowanym etapie.


Budowa wyciągu Gold Gondola
foto: www.facebook.com/GoldGondola

1 komentarz:

  1. Budowa takich wyciągów i to na takim terenie wymaga porządnego sprzętu. Tu nie ma miejsca na małe maszyny, trzeba w pełni profesjonalnie podejść do tematu. A do tego pilnować aby maszyny były w pełni sprawne zanim do pracy wyjadą. Naprawy związane z hydrauliką siłową zlecić można serwisowi https://banat.pl/naprawa-regeneracja/regeneracja-rozdzielaczy-hydraulicznych/ . Mają wieloletnie doświadczenie w tym zakresie, sprawnie diagnozują usterki, na naprawy części udzielają gwarancji.

    OdpowiedzUsuń