czwartek, 25 marca 2021

Daleko do końca. Ośrodki w których sezon trwa najdłużej

Chociaż wiele europejskich resortów sezon już zakończyło, a jeszcze więcej myśli o tym coraz poważniej, to jednak sporo jest ośrodków narciarskich, gdzie wyciągi działać będą jeszcze przez wiele tygodni. Gdzie sezon potrwa najdłużej? A gdzie pracować będą bez przerwy? Oto odpowiedzi na te pytania.

Pod Matterhornem sezon trwa przez cały rok
foto: www.facebook.com/zermattbergbahnen


PRZEZ 365 DNI

Chociaż w Europie wiele jest resortów, które mogą pochwalić się bardzo długim sezonem, tylko dwa pracują przez okrągły rok. W Austrii w taki właśnie sposób funkcjonuje stacja Hintertuxer Gletscher, która nawet w czasie największych upałów uruchamia wyciągi i przygotowuje trasy wzdłuż orczyków Gefrorene Wand oraz Olperer. Zainteresowanie zawsze jest spore, chociaż lato wykorzystywane jest przede wszystkim przez zawodników kadr narodowych z całego świata, którzy przygotowują się w ten sposób do zimy. Drugi przykład ośrodka czynnego cały rok znajdziemy w Szwajcarii. Mowa o Matterhorn Ski Paradise, najwyżej położonym resorcie Starego Kontynentu. Dzięki trasom rozciągającym się aż do 3.899 m.n.p.m., również latem panują tam bardzo przyzwoite warunki narciarskie. Samo tytułowanie się ośrodkiem całorocznym nie oznacza jednak, że wyciągi pracują każdego dnia, bez względu na wszystko. Czasami na przeszkodzie stoi pogoda, silny wiatr czy intensywne opady nie raz zmusiły już do czasowego zamknięcia wyciągów i nartostrad. Bywają i skrajne przypadki, gdy śniegu jest tak mało a temperatury tak wysokie, że trzeba na kilka dni przerwać pracę. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Ośrodek narciarski Hintertuxer Gletscher
foto: www.facebook.com/hintertuxergletscher


POCIĄGNĄ DO CZERWCA?

Wiele ośrodków dysponujących lodowcem mogłoby pracować przez 365 dni, jednak coraz trudniej jest zachować trasy w dobrym stanie przez 12 miesięcy w roku. Po krótkiej kalkulacji wielu stwierdza, że jednak nie warto. Sezon i tak trwa bardzo długo. Według aktualnego planu, na lodowcu Stubaier wyciągi mają pracować jeszcze przez wiele tygodni, aż do 27 czerwca. W górnych partiach ośrodka wciąż leży aż 440 centymetrów śniegu, nic więc nie wskazuje na to, że sezon miałby się zakończyć wcześniej. Z kolei 20 czerwca planowane jest zwieńczenie sezonu w szwedzkim resorcie Riksgränsen. Ta stacja, podobnie jak kilka innych skandynawskich ośrodków, ma jednak bardzo specyficzny czas otwarcia. Wyciągi ruszyły tam dopiero 26 lutego. Do 6 czerwca miał z kolei pracować austriacki lodowiec Kaunertaler, tyle tylko, że ze względu na pandemię resort wciąż pozostaje zamknięty i nie wiadomo, czy jeszcze ruszą tam wyciągi. Zależeć będzie to od obostrzeń dotyczących turystyki, które będą obowiązywać w Austrii w najbliższych tygodniach.

Wciąż nie wiadomo czy wyciągi na Kaunertalu jeszcze ruszą w tym sezonie
foto: www.facebook.com/kaunertaler.gletscher


NARCIARSKI MAJ

W wyżej położonych ośrodkach narciarskich, w maju można jeździć bez najmniejszych problemów, zwłaszcza gdy trasy zlokalizowane są na zboczach lodowca. Na Kitzsteinhornie w Kaprun, jeśli tylko pogoda będzie dopisywała, sezon ma potrwać aż do 25 maja. Z kolei dzień wcześniej mają stanąć wyciągi na lodowcu Titlis w szwajcarskim Engelbergu. Nieco wcześniej bo 9 maja, ma się zakończyć sezon w takich ośrodkach jak fińskie Levi i Ruka, szwajcarska Diavolezza / Lagalb czy austriackie lodowce Pitztaler i Mölltaler. O ile te dwa ostatnie uruchomią jeszcze swoje wyciągi bo w tej chwili zaliczają przymusową przerwę w pracy. Pitztaler postanowił całkowicie odpuścić zimę, z kolei Mölltaler zrezygnował po zaledwie trzech dniach, ze względu na fatalną frekwencję na stokach. Teraz oba resorty czekają na kolejne decyzje polityków. Warto dodać, że wiosenno - letnią ofertę narciarską uzupełnia jeszcze kilka stacji, które uruchamiają wyciągi jedynie w czasie "ciepłych" miesięcy. Na przykład włoskie Passo dello Stelvio, norweskie Galdhøpiggen, Stryn i Fonna Glacier czy austriacki lodowiec Dachstein, który tym razem zrezygnował z zimy, właśnie na rzecz lata.

Ośrodek narciarski Kitzsteinhorn
foto: www.facebook.com/kitzsteinhorn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz