czwartek, 5 listopada 2020

Poza Tyrolem też zainwestowali. Najważniejsze nowości w innych regionach Austrii

Nie tylko w Tyrolu zainwestowano w tym roku w infrastrukturę narciarską. Nowe wyciągi wybudowano chociażby w Styrii, Salzburgerlandzie czy Karyntii. Tym razem stawiano raczej na rozwiązania praktyczne, rewolucje zostawiając na lata kolejne.

Ośrodek narciarski Schladming - 4 Berge Skischaukel
foto: www.facebook.com/PlanaiSchladming


SCHLADMING - 4 BERGE SKISCHAUKEL (STYRIA) - DWIE KANAPY NA JUŻ

Popularny styryjski ośrodek tradycyjnie już nie próżnował i w tym roku proponuje narciarzom i snowboardzistom dwie wyciągowe nowości. Pierwszą jest sześcioosobowa kanapa Schoberbahn, położona w części Reiteralm. Zastąpi ona mocno wysłużony orczyk Reiteralm III i w porównaniu z poprzednikiem jej trasa będzie wydłużona o około 300 metrów. Jednocześnie delikatnie zmieniony zostanie przebieg nartostrad, dzięki czemu turyści zyskają dodatkowe metry. Krzesło mierzyć będzie 980 metrów i ten dystans pokona w 3'40 a w ciągu godziny będzie mogło z niego skorzystać 2400 osób. Druga nowość pojawi się na Planaiu a będzie to ośmioosobowa kanapa Lärchkogelbahn. Zastąpi ona starą "czwórkę" z 1994 roku. Głównym celem tej podmianki jest zwiększenie przepustowości z 2000 do 3500 osób przetransportowanych w ciągu godziny. O około minutę skróci się także czas przejazdu bo dystans 1228 metrów, wyciąg pokona w około 3'40. Inwestycja ma sprawić, że na stokach Planaiu narciarski ruch będzie odbywał się zdecydowanie płynniej.

Ośrodek narciarski Schaldming - 4 Berge Skischaukel
foto: www.facebook.com/PlanaiSchladming
Schladming - 4 Berge Skischaukel - mapa narciarska


BAD KLEINKIRCHHEIM (KARYNTIA) - W KOŃCU COŚ

W ostatnich latach można było odnieść wrażenie, że w Bad Kleinkirchheim zupełnie zapomnieli o inwestycjach. Było sporo zapowiedzi i planów ale na nowoczesny wyciąg trzeba było czekać całe lata. W końcu w tym roku takowy się pojawi. Mowa o sześcioosobowym krześle Spitzeckbahn, który zlokalizowany jest w okolicach miejscowości St. Oswald. Kanapa zastąpi orczyk z 1965 roku i będzie kursować na identycznej trasie - pokona 864 metry, tyle, że dużo szybciej bo w nieco ponad 3 minuty. Wyciąg zbudowano według najnowszych technologii a w ciągu godziny będzie mogło z niego skorzystać 2300 osób. To wciąż kropla w morzu potrzeb bo modernizacji wymaga zdecydowana większość kolejek w okolicy Bad Kleinkirchheim, jednak lepsze to niż nic. Można mieć tylko nadzieje, że na kolejne inwestycje nie trzeba będzie zbyt długo czekać.

Ośrodek narciarski Bad Kleinkirchheim
foto: www.facebook.com/BadKleinkirchheimBergbahnen
Bad Kleinkirchheim - fragment mapy narciarskiej



ZWÖLFERHORN (SALZBURGERLAND) - NA ZIMĘ I LATO

Wiadomo, że Austriacy budując wyciąg, myślą nie tylko o zimie ale również o lecie. Zwłaszcza jeśli w pobliżu mają jezioro. Tak  właśnie jest w okolicach miejscowości St. Gilgen, położonej nad jeziorem Wolfgangsee. Tamtejszy ośrodek narciarski jest mały, to zaledwie 7 kilometrów tras, jednak z góry rozciąga się fantastyczna panorama na całą okolicę, stąd miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez cały rok. Teraz turyści łatwo i szybko dostaną się na górę dzięki nowej gondoli Zwölferhorn. Zastąpiła ona wysłużoną kabinę z 1957 roku, jest więc szybciej i wygodniej. Czas przejazdu skrócił się z 18 do 9 minut a przepustowość wzrosła z 250 do 2000 osób przewiezionych w ciągu godziny. Trasa niezmiennie liczy 2750 metrów a każda kabina zabiera na pokład do 8 osób.

Wyciąg Zwölferhorn już pod koniec lata zaczął wozić turystów
foto: www.facebook.com/zwoelferhorn
Zwolferhorn - mapa narciarska



SALZBURGERLAND BUDOWAŁ WIĘCEJ

Z jednej strony to właśnie w Salzburgerlandzie zrealizowano najważniejszą inwestycję roku w Austrii, jaką było połączenie gondolą ośrodków Snow Space Salzburg z Shuttlebergiem (o czym więcej tutaj), z drugiej była to jedyna, naprawdę istotna zmiana w narciarskim świecie. Reszta była jedynie kosmetyką. Do ciekawej podmianki doszło w St.Johann in Pongau, tam wyciąg krzesełkowy zastąpiono orczykiem. Mowa o ośrodku Hahnbaum, gdzie starą "dwójkę" z 1976 roku podmieniono na wyciąg orczykowo-talerzykowy. Co ciekawe taki zabieg praktycznie nie wpłynie na przepustowość bo nowa inwestycja będzie osiągać nawet minimalnie większą szybkość. Nowy talerzyk pojawi się również w ośrodku Hochkönig. Mierzył on będzie tylko 192 metry ale jego powstanie ma nieco ułatwić przemieszczanie się po stokach Natrun, w okolicach miejscowości Maria Alm.

Ośrodek narciarski Hochkönig
foto: www.facebook.com/hochkoenig.at

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz