środa, 4 listopada 2020

Sporo nowości nawet w roku pandemii. Najważniejsze inwestycje w Tyrolu

W wielu krajach trwa lockdown a wraz z nim przymusowa przerwa od narciarstwa. W czasie gdy bardzo wiele ośrodków pozostaje zamkniętych, warto przyjrzeć się temu, co nowego czeka miłośników sportów zimowych gdy sezon w końcu rozpocznie się na dobre. Na początek najważniejsze inwestycje roku w austriackim Tyrolu.

Ośrodek narciarski Berwang
foto: www.facebook.com/Bergbahnen.Berwang


SKIWELT WILDER KAISER BRIXENTAL - DWIE NOWE GONDOLE DLA WYGODY

Z aż dwóch nowych wyciągów będą mogli skorzystać narciarze i snowboardziści odwiedzający ośrodek narciarski Skiwelt Wilder Kaiser Brixental. Jeden jest gotowy i woził turystów już w czasie letniego sezonu, budowa drugiego jest na ukończeniu. W pierwszym przypadku mowa o gondoli Hexenwasser w Söll. Dziesięcioosobowe kabiny zastąpiły ośmioosobową gondolę Hochsöll z 1988 roku. Wyciąg mierzy 1830 metrów i dystans ten pokonuje w około 7 minut. Najważniejsze jest jednak zwiększenie przepustowości do 3200 osób przewiezionych w ciągu godziny. Ta inwestycja jest o tyle ważna, że wyciąg Hexenwasser to główna kolejka prowadząca z miasteczka na teren narciarski a dodatkowo trasy wzdłuż niego są oświetlone a przecież Söll dysponuje największą ilością oświetlonych nartostrad w całej Austrii. Z drugiej inwestycji ucieszą się turyści zakwaterowani w okolicach miejscowości Itter. Nowa kolejka Salvistabahn pozwoli bardzo szybko dostać się na trasy, o komforcie nawet nie wspominając. Poprzednik dziesięcioosobowej, nowiutkiej gondoli miał już swoje lata a przede wszystkim fatalną przepustowość. Z racji tego, że każda kabina mogła zabrać na pokład tylko cztery osobowy (stłoczone zresztą jak sardynki) w ciągu godziny z wyciągu mogło skorzystać tylko 1200 osób, teraz przepustowość zwiększy się dwukrotnie. Dodatkowo trasa Salvistabahn wydłuży się o około 650 metrów a stacja górna ulokowana będzie na szczycie Kleinen Salve. Dystans 2843 metrów gondola pokona w około 8,5 minuty.

Ośrodek narciarski Skiwelt Wilder Kaiser Brixental
foto: www.facebook.com/SkiWelt
Skiwelt Wilder Kaiser Brixental - fragment mapy narciarskiej



STEINPLATTE - ÓSEMKA ZAMIAST SZÓSTKI

Położony na austriacko-niemieckim pograniczu ośrodek Steinplatte od wielu lat chwali się bardzo nowoczesną infrastrukturą wyciągową. Dla władz resortu jest to tak ważne, że decydują się wymieniać nawet stosunkowo nowe kolejki. Taki los spotkał wyciąg Kapellenbahn. Sześcioosobowa kanapa nie była taka stara, turystów woziła od 1995 roku, zdecydowano się jednak na jej demontaż. W jej miejsce powstało ośmioosobowe krzesło, kursujące na takiej samej trasie, tyle, że z nieznacznie większą prędkością. Największa różnica dotyczy jednak przepustowości, która zwiększy się o 400 osób - do 3200 gości przewiezionych w ciągu godziny. Podróż zmodernizowanym wyciągiem potrwa 5,5 minuty. Władze ośrodka zapewniają, że inwestycja jest już na ukończeniu.

Ośrodek narciarski Steinplatte
foto: www.facebook.com/steinplatte.waidring
Steinplatte - mapa narciarska


SERFAUS - FISS - LADIS  -  KOLEJNA PODMIANKA

Do kolejnej "wyciągowej" podmianki doszło w ośrodku Serfaus - Fiss - Ladis. W tym przypadku mowa o zamianie czteroosobowego krzesła na ośmioosobową kanapę, oczywiście najnowocześniejszą z możliwych, ze wszystkimi udogodnieniami typu ogrzewanie siedzeń czy osłony chroniące gości przed złymi warunkami pogodowymi. Mowa o wyciągu 12er-Bahn, który wozi narciarzy i snowboardzistów po północnej stronie terenu narciarskiego zarządzanego przez Fiss. Podróż na dystansie 1650 metrów ma potrwać około 5 minut, warto dodać, że trasa ta jest o około 550 metrów dłuższa niż w przypadku poprzednika. Krzesło ma pokonać 607 metrów różnicy poziomów i w ciągu godziny przetransportować 3000 osób, to prawie dwa razy więcej niż stara kanapa, która woziła turystów od 1992 roku. 


Ośrodek narciarski Serfaus - Fiss - Ladis
foto: www.facebook.com/serfausfissladis
Serfaus - Fiss - Ladis - fragment mapy narciarskiej



KÜHTAI - WYCZEKIWANA ZMIANA

Jeśli ktoś pamięta stary orczyk Gaiskogellift w popularnym ośrodku narciarskim Kühtai ten wie, jak ważna jest to zmiana. Wyciąg był bardzo stromy i niewygodny a podróż nim nie należała do przyjemności. To już jednak przeszłość, w tym sezonie turyści pojadą wygodną, sześcioosobową kanapą Gaiskogelbahn, która kursować będzie na tej samej trasie. Podróż skróci się jednak z 9 do 3 minut a przepustowość wzrośnie z 1200 do 2400 osób przewiezionych w ciągu godziny. Kanapa o długości 992 metrów swoją górną stację będzie miała na wysokości 2261 m.n.p.m.

Ośrodek narciarski Kühtai
foto: www.facebook.com/kuehtai
Kühtai - mapa narciarska



BERWANG - KOLEJNY ETAP MODERNIZACJI

Chociaż ośrodek narciarski Berwang nie jest najpopularniejszym resortem Tyrolu to stale i systematycznie unowocześnia on swoją infrastrukturę. W zeszłym roku zainwestowano w nową gondolę, w tym do użytku zostanie oddane krzesło Thanellerbahn. Sześcioosobowa kanapa zastąpi orczyk Thanellerkarlift i będzie ważnym elementem całej koncepcji modernizacyjnej. Wyciąg pokona 665 metrów w około 2'45 i w ciągu godziny będzie w stanie przewieźć 2600 osób. Kanapa wyposażona będzie w osłony chroniące przed złymi warunkami atmosferycznymi a także w dodatkowe zabezpieczenia dla najmłodszych narciarzy.

Ośrodek narciarski Berwang
foto: www.facebook.com/Bergbahnen.Berwang

Berwang - mapa narciarska



GLUNGEZER - KOMBINOWANA KONTYNUACJA

Położony w pobliżu miejscowości Tulfes ośrodek narciarski Glungezer był jeszcze niedawno zdecydowanie najbardziej przestarzałym, ze wszystkich resortów znajdujących się nieopodal Innsbrucka. Powoli bo powoli ale to się jednak zmienia. Dwa lata temu oddano do użytku zmodernizowany, pierwszy odcinek najważniejszej kolejki Glungezerbahn, prowadzący z Tulfes na Halsmarter. W tym roku przyszła kolej na drugi odcinek - Tulfeinexpress, lub jak to woli Glungezerbahn 2. Jest to wyciąg mieszany, łączący sześcioosobowe krzesło z dziesięcioosobową gondolą, który zastąpił orczyk z 1967 roku. Teraz na pokonanie odcinka liczącego 2156 metrów zamiast aż 16 minut wystarczy niecałe 7.

Ośrodek narciarski Glungezer
foto: www.facebook.com/glungezer
Glungezer - mapa narciarska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz